Strona główna                                Aktualności z roku   2008    2009/2010      2011      2012

Witamy na stronie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni
 
                    Archiwum 2012     2013  2014   2015  2016   2017
 

AKTUALNOŚCI

2018


   aktualizacja 18.03.2018 r.. 

 

Turniej Wiedzy Pożarniczej

      16 marca br. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Kulturowym Mazurskiego Parku Krajobrazowego odbyły się XLI Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

       Uroczystego otwarcia eliminacji gminnych, które zostały zorganizowane przez Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pieckach, dokonali: dh Krzysztof Hanuszewski - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego, dh Waldemar Bzura  oraz dh Ewa Dulna.

      Do konkursu przystąpiło szesnastu uczestników: 12 uczniów szkół podstawowych i 4 uczestników klas VII i gimnazjum. Testy dla poszczególnych kategorii wiekowych składały się z 20 i 25 pytań dotyczących m.in. tradycji i historii straży pożarnych, przepisów z zakresu ochrony ludności, ekologii i ratownictwa, organizacji i zadań ochrony przeciwpożarowej, organizacji i zadań OSP, przyczyn powstawania i rozpowszechniania się pożarów, organizowania i przeprowadzania akcji ratowniczych, zabezpieczeń przeciwpożarowych budynków, lasów, substancji niebezpiecznych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

      Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali przedstawiciele Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pieckach: dh Krzysztof Hanuszewski, dh Waldemar Bzura, dh Ewa Dulna oraz nauczyciele z poszczególnych szkół z terenu gminy Piecki. W wyniku przeprowadzonej konkurencji pisemnej wyłoniono laureatów, którzy będą reprezentowali naszą gminę w kolejnych szczeblach eliminacji w/w konkursu.

W kategorii szkoły podstawowe:

I miejsce: Oliwia Krysiak – Szkoła Podstawowa im. K. Wojtyły w Pieckach;

II miejsce: Franciszek Burcz – Szkoła Podstawowa w Dłużcu;

III miejsce: Oskar Żubrowski – Szkoła Podstawowa w Dłużcu.

W kategorii szkoły gimnazjalne:

I miejsce: Mateusz Grądzki – Gimnazjum w Pieckach;

II miejsce: Natalia Duda - Gimnazjum w Pieckach;

III miejsce: Natalia Kaczmarczyk – Gimnazjum w Pieckach;

IV miejsce: Weronika Kochanowska – kl. VII Szkoła Podstawowa w Nawiadach.

 Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Oliwia Krysiak i Mateusz Grądzki.

Podczas krótkiej przerwy strażacy dh Waldemar Bzura i dh Andrzej Czajka zapoznali uczestników turnieju ze sprzętem ratowniczo – pożarniczym, który znajduje się na stanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.

       Zarząd Oddziału Gminnego Związki OSP RP w Pieckach dziękuje dyrektorowi Mazurskiego Parku Krajobrazowego za udostępnienie sali i stworzenie sympatycznej atmosfery. Dziękuje również nauczycielom za przygotowanie młodzieży do Turnieju.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

I miejsce: Mateusz Grądzki – Gimnazjum w Pieckach

II miejsce: Natalia Duda - Gimnazjum w Pieckach

III miejsce: Natalia Kaczmarczyk – Gimnazjum w Pieckach

IV miejsce: Weronika Kochanowska – kl. VII Szkoła Podstawowa w Nawiadach

I miejsce: Oliwia Krysiak – Szkoła Podstawowa im. K. Wojtyły w Pieckach

II miejsce: Franciszek Burcz – Szkoła Podstawowa w Dłużcu

III miejsce: Oskar Żubrowski – Szkoła Podstawowa w Dłużcu

 

 
 

Kobieta na straży…

                W szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej na Warmii i Mazurach służbę pełni ponad 1770 pań. To blisko 10 procent wszystkich strażaków ochotników w województwie. By podziękować druhnom za społeczną pracę, a także dać im możliwość zaprezentowania osiągnięć w strażackim mundurze, zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego Związku OSP RP w Olsztynie co pewien czas, w okolicach Międzynarodowego Dnia Kobiet, organizuje specjalną konferencję. Trzecia z tego cyklu konferencji, pod hasłem „Kobieta na straży” odbyła się 10 marca w Olsztynie. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. Zaproszenie przyjęli dh Ewa Dulna, dh Waldemar Bzura oraz dh Krzysztof Hanuszewski.

 

 

 

 
 

Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych

         4 marca w Mrągowie odbył się VI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Wśród 450 uczestników biegu na 2 i 8 km nie zabrakło przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. Celem biegu jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących po zakończeniu II wojny światowej z komunistycznym zniewoleniem. „Tropem Wilczym”  jest największym biegiem pamięci w Polsce i największą imprezą masową towarzyszącą obchodom „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

 

 
   

Bezpieczne ferie

         Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas ferii zimowych jest priorytetem dla strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.  19 stycznia dh Konrad Nakielski przeprowadził prelekcję w Szkole Podstawowej w Krutyni na temat zagrożeń, które czyhają na dzieci i młodzież podczas zimowej przerwy. Druh omówił zasady bezpieczeństwa, podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegł przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, a także przed zjeżdżaniem z wzniesień znajdujących się blisko jezdni. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Krutyni po obejrzeniu kilku filmów profilaktyczno – edukacyjnych bez większego zastanowienia powtarzali zasady bezpiecznego przebywania na zamarzniętych akwenach.

 

 
 

Walne Zebranie Sprawozdawcze

 

       17 lutego br. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni za rok 2017.    Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie, którą reprezentował Zastępca Komendanta bryg. Jarosław Jakubik. Zaproszenie również przyjęli: dh Józef Maciejewski Prezes  Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Mrągowie oraz dh Krzysztof  Hanuszewski Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pieckach. Podczas corocznego spotkania swoje sprawozdanie z działalności wygłosił dh Waldemar Bzura Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oraz przedstawiciel Komisji Rewizyjnej dh Stanisław Wieczorek.

      Miłym akcentem spotkania było wręczenie odznak za wysługę lat druhom:  Konradowi Nakielskiemu - XX lat, Krzysztofowi Waśkiewiczowi - XX lat, Pawłowi Serowik - XX lat, Norbertowi Rudnik - XV lat i Pawłowi Jędrzejczyk - X lat.

       Statuetkę Strażaka Roku 2017 otrzymał dh Paweł Serowik

Podziękowania za pomoc przy rozbudowie garażu otrzymali:

- Pan Grzegorz Pilawski

- Pan Witold Makiewicz Biuro Projektowe w Pieckach

- Pan Janusz Pietrzak

- Pan Krzysztof Hanuszewski

- Państwo Danuta i Manfred Salkowscy

- Państwo Sarah i Konrad Nakielscy

- Pan Sławomir Pliszka

- Pan Marek Grabowski Grab Sp. z o.o. Tartak w Pieckach

- Pani Elżbieta Piniaha Polstab Wozławki

                Podczas zebrania na ręce Prezesa Waldemara Bzury zostało przekazane podziękowanie dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni za pomoc w zbiórce elektrośmieci w ramach wojewódzkiego konkursu „EKOsołectwo”. Za otrzymane fundusze Szkoła Podstawowa w Krutyni mogła zakupić tablety potrzebne do nauki programowania.

                W trakcie zebrania została przedstawiona diaporama z działalności druhów w roku 2017 oraz  omówiono plan działań na rok 2018.