Strona główna                                Aktualności z roku   2008    2009/2010      2011      2012

Witamy na stronie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni
 
                    Archiwum 2012     2013  2014   2015  2016   2017
 

AKTUALNOŚCI

2018


   aktualizacja 15.04.2018 r.. 

 

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka Ochotnika.

 

    4 maja to Międzynarodowy Dzień Strażaka. W niedzielę 6 maja odbyły się oficjalne obchody tego święta na Warmii i Mazurach. Otworzył je marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

    Oficjalny Wojewódzki Dzień Strażaka Ochotnika zaczął się mszą w kościele św. Franciszka z Asyżu. Dziesiątki pięknie umundurowanych strażaków wraz z rodzinami zapełniło ławy świątyni. Po mszy odbył się przemarsz paradny do Centrum Konferencyjnego Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego.

    W Centrum Konferencyjnym oficjalne uroczystości były kontynuowane, podczas której odznaczono druhny i druhów medalami oraz ogłoszono wyniki plebiscytu na najlepsze i najpopularniejsze jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych na Warmii i Mazurach.

    Na obchodach nie zabrakło przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. Tegoroczne obchody miała zaszczyt prowadzić dh Ewa Dulna u boku dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, dh Grzegorza Matczyńkiego.

 

 
 

II. Krutyński Bieg z Wiernym Przyjacielem

     5. maja na terenie Leśnictwa Krutyń członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni zorganizowali bieg  na orientację z „wiernym przyjacielem”.  W ten sposób pokazano, że można spędzić czas z czworonożnym przyjacielem w inny sposób niż tylko spacerowanie po najbliższej okolicy, a jednocześnie rozpoczęto tym przedsięwzięciem szereg działań edukacyjnych i rekreacyjnych z udziałem psów.  

    Długi weekend majowy z pewnością zapisze się w pamięci mieszkańców wsi Krutyń, ponieważ miejscowość opanowali „wierni przyjaciele” wraz z opiekunami i właścicielami. W sobotni ranek na starcie biegu na orientację stanęło ponad sześćdziesiąt pupili wraz z opiekunami i właścicielami. Oczywiście nie zabrakło niespodzianek.

                Zawodnicy mieli do pokonania dwa dystanse w czterech kategoriach. A trasa wiodła malowniczymi leśnymi ścieżkami pomiędzy wsiami Krutyń i Zgon a wschodnim brzegiem Jeziora Mokrego.  Wśród mundurowych na trasie 15 km, jako pierwsi na mecie pojawili się: dh Elżbieta Dulna z psem Cygim (Ochotnicza Straż Pożarna) oraz Robert Łachacz z suczką Miką (Straż Graniczna). Wśród kobiet kolejne miejsca zajęli: Kinga Hackiewicz z psem Dunajem (Wojsko Polskie) oraz Halina Biziuk (Nadleśnictwo Korpele), a wśród mężczyzn: Michał Jadeszko z suczką Diwą (Straż Graniczna) oraz Jarosław Kaczorek z sunią Cyranką (Lasy Państwowe).

Zawodnicy spoza służb mundurowych na 15 km:

Kobiety 15 km:

Natalia Michalak z psem Miką

Katarzyna Markowska z psem Romą

Zofia Dmuchowska z psami Szodi i Mokką

Mężczyźni 15 km:

Bartosz Kojro z sunią Gangą

Dariusz Morsztyn z psem Tuguk

Antoni Dmuchowski  z Żelką 

Wśród zawodników na 5 km nie zabrakło rodzin oraz singli. Jako pierwsi na mecie pojawili się:

- grupa/rodzina: Ewa Dulna i Adam Gełdon z psem Amarogiem

 

- singiel 5 km kobiety: Karolina Jadach z Zolą;

- singiel 5 km mężczyźni: Jan Morsztyn z suczką Tunią.

    Gratulujemy również: Justynie Morsztyn, Justynie Kaczorek, rodzinie Państwa Pieńkowskich, Wiolecie i Krzysztofowi Waśkiewicz, którzy tworzyli drużynę wraz z Jakubem i Błażejem oraz Adrianowi Kurpiewskiemu. Wszystkie osoby uplasowały się na drugiej i trzeciej pozycji w ww. kategoriach.

    Podczas tegorocznej imprezy nie zabrakło przedstawicieli Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Klebarku Wielkim. Druhowie zorganizowali pokaz pracy psów wykorzystywanych podczas poszukiwań osób zaginionych.

    Przed startem Pan  Radosław Pieńkowski z Przychodni Weterynaryjnej PRO ANIMALI  sprawdziła stan zdrowia wszystkich zgłoszonych pupili i przez cały czas imprezy czuwała nad ich bezpieczeństwem.

Prezes oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni pragną wyrazić gorące i serdeczne podziękowania partnerom, współorganizatorom oraz sponsorom II. Krutyńskiego Biegu z Wiernym Przyjacielem. Dzięki Państwa hojności impreza ta będzie mogła wpisać się w kalendarz lokalnych wydarzeń. Dziękujemy!

Partnerzy/współorganizatorzy:

Gmina Piecki

Nadleśnictwo Strzałowo

Mazurski Park Krajobrazowy

Szkoła Podstawowa w Krutyni

Sołectwo Krutyń

Pro Animali Przychodnia Weterynaryjna

Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza OSP Klebark Wielki

 

Sponsorzy:

Firma Handlowo – Usługowa  PAMMS Paweł Serowik

Stowarzyszenie Przewoźników po Rzece Krutyni PERKUN

Firma kajakowa AS TOUR

Firma kajakowa WIECZOREK

Kompleks Wypoczynkowo - Konferencyjny Mazur Syrenka Danuta i Manfred Salkowscy

Stadnina Koni Ferenstein

Restauracja Potocki Gałkowo

Firma kajakowa WODNIAK Turystyka Aktywna Roman Prusiński

Restauracja Krutyńska Krzysztof Skrocki

Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowo – Handlowe Robert Wasilewski

Stanica Wodna PTTK w Krutyni

PORT ROSOCHA Magdalena Zęgota

Karczma i Gościniec Zacisze Małgorzata Cesarek

WanPlac Usługi Turystyczne Olga Sakowska 

Firma kajakowa  WIOSEŁKO Czesław Banach

Waldemar Bzura Fotografia Przyrodnicza

Hotel Habenda

 

 
 

Dla Was idziemy w ogień – Dzień Strażaka 

„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek

Nam claritas Dei populi liberatione”

  4. maja, to święto tych, którzy pełnią niebezpieczną i w swoisty sposób piękną służbę. Dzień szczególny dla wszystkich strażaków. W tym dniu przypada wspomnienie liturgiczne rzymskiego męczennika, legionisty św. Floriana. Od niepamiętnych czasów uważanego za Patrona strażaków.        

                Obchody Dnia Strażaka druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni rozpoczęli od zbiórki w strażnicy, by po niej, w zwartej grupie udać się do Kościoła Parafialnego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ukcie. Tam przywitał ochotników ks. kanonik Marek Duba, obecny proboszcz. W nabożeństwie uczestniczył poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyń oraz znajomi strażaków.

                Podczas mszy ks. kanonik Marek Duba podziękował strażakom za ich służbę na rzecz bliźniego. Jednocześnie przybliżył wiernym i uczestnikom mszy służbę ochotników. Wspomniał, iż każdego dnia strażacy zmagają się z ogniem, wypadkami na drogach oraz także z czasem i ze śmiercią. Najczęściej odnosząc zwycięstwa, ale nie zawsze. A codziennie pokonują także własne słabości. To właśnie ta codzienna walka, według księdza, czyni ze strażaków prawdziwych bohaterów, którzy narażając swoje własne życie niosą pomoc innym. Wykonują trudny, pełen poświęceń i pasji zawód, który nie jest zwykłą pracą. To misja, polegająca na pomaganiu innym ludziom.

Ks. proboszcz prosił również o modlitwę za strażaków oraz ich rodziny, które bardzo często doświadczają trudów pełnienia strażackiej funkcji. Podczas uroczystości wspomniano również o zmarłych strażakach, którzy przez wiele lat pełnili służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.

                Tradycyjnie po mszy strażacy udali się na parafialny cmentarz, by tam oddać honory i cześć zmarłym strażakom oraz zapalić symboliczny znicz.

 

 
 

                W dniu 15 kwietnia o godzinie 15:45 strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni zostali zadysponowani do pożaru suchych traw i młodnika  pomiędzy miejscowościami Krutyń i Krutyński Piecek. Działania polegały na podaniu kilku prądów wody na palącą się ściółkę leśną oraz tłumieniu ognisk pożaru za pomocą tłumic i szpadli. W wyniku szybkiej interwencji strażaków oraz mieszkańców wsi Krutyń ogień nie objął większego obszaru lasu. W konsekwencji pożaru spłonęło około 15 arów powierzchni.  

                W akcji wzięli udział: dh Paweł Serowik, dh Stanisław Wieczorek,dh Roman Nakielski,  dh Elżbieta Dulna, dh Ewa Dulna, dh Paweł Jędrzejczyk, dh Artur Sobiech i dh Maciej Niemiro oraz Feliks Kaczanowski leśniczy Leśnictwa Krutyń.

                Po opanowaniu sytuacji do pomocy przy dogaszaniu pożaru został zadysponowany zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Kiełbonkach.

                Od kilku dni druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni zmagają się z pożarami trzcinowisk oraz traw. Do mieszkańców sołectw Krutyń, Krutyński Piecek i Rosocha apelujemy o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad:

w  lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest

  • rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
  • wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
  • palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

 Podatność lasów na pożary zależy przede wszystkim od warunków pogodowych, a od kilku dni w naszej okolicy utrzymują się dosyć wysokie temperatury przy braku opadów deszczu. Taki stan sprzyja licznym pożarom. 

 

 

 
 

Turniej Wiedzy Pożarniczej

      16 marca br. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Kulturowym Mazurskiego Parku Krajobrazowego odbyły się XLI Eliminacje Gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

       Uroczystego otwarcia eliminacji gminnych, które zostały zorganizowane przez Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pieckach, dokonali: dh Krzysztof Hanuszewski - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego, dh Waldemar Bzura  oraz dh Ewa Dulna.

      Do konkursu przystąpiło szesnastu uczestników: 12 uczniów szkół podstawowych i 4 uczestników klas VII i gimnazjum. Testy dla poszczególnych kategorii wiekowych składały się z 20 i 25 pytań dotyczących m.in. tradycji i historii straży pożarnych, przepisów z zakresu ochrony ludności, ekologii i ratownictwa, organizacji i zadań ochrony przeciwpożarowej, organizacji i zadań OSP, przyczyn powstawania i rozpowszechniania się pożarów, organizowania i przeprowadzania akcji ratowniczych, zabezpieczeń przeciwpożarowych budynków, lasów, substancji niebezpiecznych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

      Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali przedstawiciele Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pieckach: dh Krzysztof Hanuszewski, dh Waldemar Bzura, dh Ewa Dulna oraz nauczyciele z poszczególnych szkół z terenu gminy Piecki. W wyniku przeprowadzonej konkurencji pisemnej wyłoniono laureatów, którzy będą reprezentowali naszą gminę w kolejnych szczeblach eliminacji w/w konkursu.

W kategorii szkoły podstawowe:

I miejsce: Oliwia Krysiak – Szkoła Podstawowa im. K. Wojtyły w Pieckach;

II miejsce: Franciszek Burcz – Szkoła Podstawowa w Dłużcu;

III miejsce: Oskar Żubrowski – Szkoła Podstawowa w Dłużcu.

W kategorii szkoły gimnazjalne:

I miejsce: Mateusz Grądzki – Gimnazjum w Pieckach;

II miejsce: Natalia Duda - Gimnazjum w Pieckach;

III miejsce: Natalia Kaczmarczyk – Gimnazjum w Pieckach;

IV miejsce: Weronika Kochanowska – kl. VII Szkoła Podstawowa w Nawiadach.

 Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Oliwia Krysiak i Mateusz Grądzki.

Podczas krótkiej przerwy strażacy dh Waldemar Bzura i dh Andrzej Czajka zapoznali uczestników turnieju ze sprzętem ratowniczo – pożarniczym, który znajduje się na stanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.

       Zarząd Oddziału Gminnego Związki OSP RP w Pieckach dziękuje dyrektorowi Mazurskiego Parku Krajobrazowego za udostępnienie sali i stworzenie sympatycznej atmosfery. Dziękuje również nauczycielom za przygotowanie młodzieży do Turnieju.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

I miejsce: Mateusz Grądzki – Gimnazjum w Pieckach

II miejsce: Natalia Duda - Gimnazjum w Pieckach

III miejsce: Natalia Kaczmarczyk – Gimnazjum w Pieckach

IV miejsce: Weronika Kochanowska – kl. VII Szkoła Podstawowa w Nawiadach

I miejsce: Oliwia Krysiak – Szkoła Podstawowa im. K. Wojtyły w Pieckach

II miejsce: Franciszek Burcz – Szkoła Podstawowa w Dłużcu

III miejsce: Oskar Żubrowski – Szkoła Podstawowa w Dłużcu

 

 
 

Kobieta na straży…

                W szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej na Warmii i Mazurach służbę pełni ponad 1770 pań. To blisko 10 procent wszystkich strażaków ochotników w województwie. By podziękować druhnom za społeczną pracę, a także dać im możliwość zaprezentowania osiągnięć w strażackim mundurze, zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego Związku OSP RP w Olsztynie co pewien czas, w okolicach Międzynarodowego Dnia Kobiet, organizuje specjalną konferencję. Trzecia z tego cyklu konferencji, pod hasłem „Kobieta na straży” odbyła się 10 marca w Olsztynie. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. Zaproszenie przyjęli dh Ewa Dulna, dh Waldemar Bzura oraz dh Krzysztof Hanuszewski.

 

 

 

 
 

Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych

         4 marca w Mrągowie odbył się VI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Wśród 450 uczestników biegu na 2 i 8 km nie zabrakło przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni. Celem biegu jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących po zakończeniu II wojny światowej z komunistycznym zniewoleniem. „Tropem Wilczym”  jest największym biegiem pamięci w Polsce i największą imprezą masową towarzyszącą obchodom „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

 

 
   

Bezpieczne ferie

         Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas ferii zimowych jest priorytetem dla strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.  19 stycznia dh Konrad Nakielski przeprowadził prelekcję w Szkole Podstawowej w Krutyni na temat zagrożeń, które czyhają na dzieci i młodzież podczas zimowej przerwy. Druh omówił zasady bezpieczeństwa, podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegł przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, a także przed zjeżdżaniem z wzniesień znajdujących się blisko jezdni. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Krutyni po obejrzeniu kilku filmów profilaktyczno – edukacyjnych bez większego zastanowienia powtarzali zasady bezpiecznego przebywania na zamarzniętych akwenach.

 

 
 

Walne Zebranie Sprawozdawcze

 

       17 lutego br. odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni za rok 2017.    Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mrągowie, którą reprezentował Zastępca Komendanta bryg. Jarosław Jakubik. Zaproszenie również przyjęli: dh Józef Maciejewski Prezes  Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Mrągowie oraz dh Krzysztof  Hanuszewski Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pieckach. Podczas corocznego spotkania swoje sprawozdanie z działalności wygłosił dh Waldemar Bzura Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oraz przedstawiciel Komisji Rewizyjnej dh Stanisław Wieczorek.

      Miłym akcentem spotkania było wręczenie odznak za wysługę lat druhom:  Konradowi Nakielskiemu - XX lat, Krzysztofowi Waśkiewiczowi - XX lat, Pawłowi Serowik - XX lat, Norbertowi Rudnik - XV lat i Pawłowi Jędrzejczyk - X lat.

       Statuetkę Strażaka Roku 2017 otrzymał dh Paweł Serowik

Podziękowania za pomoc przy rozbudowie garażu otrzymali:

- Pan Grzegorz Pilawski

- Pan Witold Makiewicz Biuro Projektowe w Pieckach

- Pan Janusz Pietrzak

- Pan Krzysztof Hanuszewski

- Państwo Danuta i Manfred Salkowscy

- Państwo Sarah i Konrad Nakielscy

- Pan Sławomir Pliszka

- Pan Marek Grabowski Grab Sp. z o.o. Tartak w Pieckach

- Pani Elżbieta Piniaha Polstab Wozławki

                Podczas zebrania na ręce Prezesa Waldemara Bzury zostało przekazane podziękowanie dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni za pomoc w zbiórce elektrośmieci w ramach wojewódzkiego konkursu „EKOsołectwo”. Za otrzymane fundusze Szkoła Podstawowa w Krutyni mogła zakupić tablety potrzebne do nauki programowania.

                W trakcie zebrania została przedstawiona diaporama z działalności druhów w roku 2017 oraz  omówiono plan działań na rok 2018.