W dniu 23 lipca 2022 r. na boisku w Krutyni odbyła się uroczystość obchodów 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni, 50-lecia Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Pieckach oraz 522-lecia założenia wsi Krutyń. Na obchody przybyli zaproszeni goście, jednostki OSP z naszej oraz sąsiednich gmin i mieszkańcy Krutyni a także okolicznych miejscowości. Rozpoczęcia uroczystości wraz z przywitaniem gości dokonała Pani Aleksandra Żabińska.
Na początku otwarcia obchodów wciągnięto flagę Związku OSP na maszt i odegrano hymn straży pożarnych. W skład pocztu flagowego weszli: druh Krzysztof Sobiech, Mirosław Kulas oraz Paweł Wieczorek.

W uroczystościach udział wzięli :
Pan Artur Henryk Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski,
dh Grzegorz Matczyński – sekretarz Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie,
dr Władysław Maria Świeczkowski – przewodniczący Komisji Historycznej Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie,
dh Maciej Jasiński – dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie,
Pani Agnieszka Kurczewska – Wójt Gminy Piecki,
Pan Tomasz Jasinowicz – przewodniczący Rady Gminy Piecki wraz z radnymi,
Pan Hubert Sadownikow – sekretarz i zastępca Wójta Gminy Piecki,
Pani Barbara Kuźmicka-Rogala – Starosta Mrągowski,
Pan Roman Rapkowski –przewodniczący Rady Powiatu Mrągowskiego,
st. bryg. Krzysztof Mierzejewski – zastępca Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego
PSP,
dh Jan Narewski – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Mrągowie,
mł. bryg. Tomasz Syguła – zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Mrągowie,
Pan Krzysztof Wittbrodt – dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego,
dh Józef Maciejewski – Wójt Gminy Sorkwity,
Pan Jarosław Błyskun – nadleśniczy Nadleśnictwa Mrągowo,
płk dypl. inż. Stefan Gojło z zarządem Stowarzyszenia Tradycji Wojska Polskiego w Mrągowie,
Pan Jarosław Dudek – „INDYKPOL” w Olsztynie,
Pan Bogdan Kołakowski syn druha Jerzego Kołakowskiego -prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Pieckach w latach 1979-2011,
oraz wielu innych zaproszonych gości.

Po przywitaniu gości Pani Aleksandra Żabińska przedstawiła krótką historię wsi Krutyń a historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oraz Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Pieckach przedstawił druh Krzysztof Hanuszewski. Następnie przystąpiono do odznaczeń jednostek oraz strażaków. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni zostali odznaczeni Złotym Znakiem Związku – udekorowania sztandaru dokonał sekretarz Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie druh Krzysztof Matczyński w asyście Pana Artura Henryka Chojeckiego Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, st. bryg. Krzysztofa Mierzejewskiego – zastępcy Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP i druh Macieja Jasińskiego – Dyrektora Zarządu Wykonawczego ZOSP RP w Olsztynie. Poczet sztandarowy naszej jednostki stanowili: dh Sławomir Samsel, Piotr Kulas i Krzysztof Waśkiewicz. Byli to ci sami druhowie, którzy dzierżyli nasz sztandar podczas uroczystości obchodów 40-lecia w 2000 roku.

Stowarzyszenie „Nasza Krutyń” przy pomocy finansowej Gminy Piecki wydało specjalnie na tę uroczystość książkę „Z dziejów Krutyni 1500-2022, 100 Lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni 1921-2021”. Publikację otrzymali wszyscy zaproszeni goście. Strażakom i osobom które włożyły duży wkład w działalność naszej jednostki wręczono okolicznościowy medal „Sto lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni”. Uroczystość uwieczniono posadzeniem dębu jubileuszowego przez ks. kan. Waldemara Sawickiego, dyrektora Mazurskiego Parku Krajobrazowego Pana Krzysztofa Wittbrodta, prezesa OSP w Krutyni dh Waldemara Bzurę oraz pracownika samorządowego Panią Teresę Nowacką. Podczas uroczystości można było odwiedzić stoiska edukacyjne z Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz z Nadleśnictwa Mrągowo. Dzieci mogły skorzystać ze zjeżdżalni, spróbować swoich sił w gaszeniu pożaru hydronetką oraz oglądać sprzęt strażacki.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z ciastami z domowego wypieku, upieczonymi przez żony strażaków i gospodynie wspierające straż. Każdy uczestnik uroczystości mógł zjeść prawdziwą grochówkę z kotła wojskowego. Uroczystości towarzyszyły występy zespołu folklorystycznego Pieckowianie oraz grupy muzycznej WibramFon.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz osobom wspierającym za wkład i zaangażowanie w organizację uroczystości.
Wyjątkowy klimat uroczystości przedstawiają załączone zdjęcia.

Lista odznaczonych:

Złotym Znakiem Związku
Ochotnicza Straż Pożarna w Krutyni
dh Piotr Kulas

Medalem honorowym im. B. Chomicza
dh Mirosław Kozak – OSP Piecki
dh Ryszard Szacherski – ZOG ZOSP RP w Pieckach

Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
dh Mirosław Kulas
dh Sławomir Samsel

Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
Pani Agnieszka Kurczewska – Wójt Gminy Piecki