Nie wszyscy wiedzą, ale w miejscowości Krutyń znajdują się 3 defibrylatory AED.

AED – czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny jest to urządzenia którego celem jest przywrócenie prawidłowej pracy serca w razie nagłego zatrzymania krążenia. Służy do reanimacji w różnych warunkach i jednocześnie stanowi pierwszą pomoc.

Dwa z nich dostępne są w:
budynku Mazurskiego Parku Krajobrazowego, oraz w
budynku Muzeum MPK w Krutyni (tuż obok biura)
Dostęp do nich jest jednak ograniczony jedynie do godzin funkcjonowania biura, czyli 7:30 – 15:30.

Trzecie urządzenie znajduje się w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. O ile sama remiza pozostaje zamknięta, o tyle istnieje możliwość szybkiego zaalarmowania członków OSP.

W razie konieczności wystarczy włączyć syrenę (przycisk na budynku), dzięki czemu po kilkunastu sekundach pojawią się druhowie przeszkolenie w obsłudze AED, oraz potrafiący udzielić pierwszej pomocy.

Nie czekaj – reaguj – liczy się każda sekunda.

Na budynku pojawiły się oznaczenia i informacje dla mieszkańców, podróżnych oraz wczasowiczów przebywający w naszej okolicy.